CUM NE NASTEM

Acasa    Cum ne nastem

CUM NE NASTEM

Felul in care aducem un copil pe lume si cum il pregatim sa traiasca este poate cel mai important de stiut la inceput de drum.

In timpum sarcinii, parintii copilului trebuie sa se spovedeasca si sa se impartaseasca atat de des cat poate.

Nasii sunt sfatuiti sa se spovedeasca si impartaseasca inainte de a boteza pentru binele lor si al copilului ce urmeaza sa fie increstinat.

Iata aici mai jos cateva repere despre Taina Sfantului Botez:
Botezul este Sfânta Taină care prin întreita cufundare în apă şi invocarea numelui Sfintei Treimi se şterge celui botezat păcatul strămoşesc şi celelalte păcate săvârşite până în acel moment (dacă cel botezat este adult), se naşte la o viaţă nouă, spirituală, şi devine membru al Bisericii lui Hristos. Botezul este numit şi "uşa tainelor", fiindcă numai prin botez devenim fii ai lui Dumnezeu după har şi mădulare vii ale trupului Sau mistic şi numai astfel, botezaţi fiind, putem primi şi celelalte Taine. Botezul este întemeiat ca Taină de către Mântuitorul prin cuvintele: "Mergând, învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh" (Matei 28,19).

In prima zi dupa nastere: În prima zi, îndată ce femeia naşte un prunc viu, soţul acesteia sau o rudă a mamei aduce la biserică o sticlă cu apă curată (plată) pentru sfinţire, iar preotul se roagă pentru iertarea păcatelor mamei şi pentru îndepărtarea tuturor răutăţilor şi pentru vindecare. Cu această apă sfinţită se stropeşte casa, lăuza, pruncul şi toţi ai casei.

In ziua a opta dupa nastere: La opt zile după naştere, este chemat preotul acasă unde se află pruncul născut şi face rugăciunea de punere a numelui copilului. Preotul îl binecuvântează, făcându-i semnul crucii la frunte, pentru luminarea minţii şi a gândurilor; la gură, pentru sfinţirea cuvântului şi a suflării şi la piept, pentru ferirea inimii de poftele şi patimile trupeşti; apoi îi citeşte o rugăciune pentru punerea numelui. În timpul din urmă, preoţii împreunează această rânduială fie cu cea din ziua întâi, fie cu cea a botezului.

La Botez: Botezul se face de regula in jurul a 40 zile dupa nastere insa perioada poate sa varieze in functie de alti factori.

Programarea pentru Taina Botezului se face cu cel putin o luna inainte pentru a se putea pregati biserica. De preferinta, Taina Botezului se savarseste Duminica dupa Sfanta Liturghie insa la cerere se poate savarsi oricand este nevoie.

Pentru Botez aveti nevoie de:
1. nasi ortodocsi – nasii sa fie spovediti si impartasiti inainte de savarsirea Tainei Botezului ; nasii trebuie sa stie Simbolul de credinta al Bisericii Ortodoxe (Crezul); 2. nasii sa aiba lumanari pentru botez - ori le cumparati de la biserica noastra ori din alta parte; 3. nasii vor trebui sa ia de la biserica noastra in ziua botezului sase lumanari - 3 pentru cristelnita si 3 pentru sfesnicul de pe masa de botez; 4. crisma (panza alba) in care sa fie primit pruncul; 5. fasa cu care se infasa copilul (o panglica de aproximativ 4' lungime si 1 sau 2" latime; 6. o sticla de vin dulce pentru impartasanie; 7. o sticla de untdelemn de masline pentru ungerea copilului; 8. un sapun; 9. un prosop pentru sters; 10. certificatul de nastere copie si original; 11. multa voie buna. 12. nu avem taxe fixe pentru serviciile religioase. O donatie din partea nasilor este recomandata si binevenita pentru sustinerea bisericii.

La opt zile dupa Botez: In Duminica urmatoare botezului, parintii si nasii vin cu pruncul la Botez pentru a fi impartasit si imbisericit.

Pana la 7 ani, copii se pot impartasi in fiecare Duminica fara spovedanie. Dupa 7 ani, spovedania este recomandata.