VIITORUL BISERICII

Acasa    Viitorul bisericii

VIITORUL BISERICII

Prin jerfa si stradania crestinilor, biserica noastra reuseste sa functioneze insa este intotdeauna nevoie de implicare din partea tuturor pentru pastrarea si imbogatirea patrimoniului romanesc.

Nevoile bisericii sunt asigurate de catre membrii bisericii noastre care inteleg ca este nevoie de un buget anual de functionare. Acest buget este votat in fiecare an la Adunarea Generala care se tine de regula in luna februarie.

Acest buget anual incearca sa acopere cheltuielile necesare: chiria lunara, salariul preotului si al diaconului, opere caritabile, alte cheltuieli.

Participarea membrilor la construirea bugetului bisericii se poate face in mai multe feluri :

- cu o contributie lunara permanenta – votata in cadrul Adunarii Generale

- cu timp alocat activitatilor bisericii – cor, Scoala de Duminica, curatenie, administratie

- cu alte talente in functie de disponibilitatea fiecaruia

Fara implicarea activa a membrilor comunitatilor romanesti in biserci, peste o generatie sau doua nu vom mai avea puterea de a rezista.